Kontaktörlerde Yaşanan 5 Temel Sorun ve Çözümleri


Kontaktörlerde Yaşanan 5 Temel Sorun ve Çözümleri

Sorun 1: Aşırı Uzun Kablolama
Kumanda (bobin) devresi kablolarının aşırı uzun olması bazı sorunlara yol açabilir. Uzun kablolarda gerilim düşümünün büyük olması kapamayı zorlaştırırken, aşırı büyük kesitli kablo kapasitansı ise açmaya engel oluşturur.  
Çözüm: Genellikle kumanda devresi için tavsiye edilen kablo kesit ve uzunluğu kataloglarda verilir. Kumanda kablosu tavsiye edilen değerden uzun oluyorsa daha büyük bir boyutta kontaktör kullanmak, daha düşük bobin gerilimi kullanmak veya bobine paralel bir direnç veya endüktif empedans bağlamak tavsiye edilir.


Sorun 2: Uygunsuz Ortam Şartları
Kontaktör içerisinde kir veya yabancı parçacıkların olması, zorlu atmosfer koşulları ve korozyon, özellikle uzaktan kumanda ile kontaktörün kapanması işlemini engelleyebilir.
ÇözümBöyle bir hata ile karşılaşıldığında kir ve toza karşı kuvvetli bir temiz hava akımı ile kontaktör temizlenmeli, muhafaza daha kapalı ve korunaklı hale getirilmeli, devre kontrol edilmeli, iletkenliği bozucu bir etken varsa bertaraf edilmelidir.


Sorun 3: Yanlış Gerilim

Kontaktör bobini düşük veya yüksek gerilim sonucunda yanabilir. Ayrıca hava aralığındaki toz ve yabancı cisimlerde bunu kolaylaştırır.
ÇözümBobin yanmasıyla karşılaşıldığında önce gerilim ve frekans kontrol edilmeli, kararlı bir kumanda gerilimi sağlanmalıdır.


Sorun 4: Kontakların Yapışması
Kapasitif etki dışında açmayı engelleyen diğer olayda kontakların yapışmasıdır.
ÇözümBu yapışmanın sebebi; yüksek akımda anahtarlama, kısa devre veya yıldız-üçgen geçişindeki hata olabilir. Bir kısa devre oluşmuşsa önce kısa devrenin sebebi bulunmalı ayrıca kontrol devresi sigortası yenilenmelidir.Sorun 5: Gürültülü Çalışma
Kontaktörün gürültülü çalışmasına sebep olan olaylar ise hava aralığında toz vb. yabancı parçacıkların bulunması, nüve yüzeyinin uzun süre çalışmaktan yenilmiş olması, uygun olmayan gerilim ve frekanstır.
ÇözümBunları engellemek için nüve yüzeyinin temiz kalması sağlanmalı ve gerekirse gerilim ve frekansa göre bobin değişikliği yapılmalıdır.

Kontaktörler
KOD Eğitimler Fiyat(TL) Gün OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK